استرداد جهيزيه

زندگی زناشویی در مقایسه با زندگی مجردی تقدس خاصی دارد و بنابراین هرکسی که زندگی زناشویی را شروع می کند باید نسبت به خیلی از امورات آگاهی داشته باشد و حتی در برخی موارد که حتی حق با هم او باشد باید گذشت کند تا زندگی زناشویی سرشار از لذت و خوشبختی را تجربه کند. اما در این میان، جهیزیه موردی که است که زوجه در همان ابتدای زندگی برای گذران زندگی خود توسط والدین او خریداری شده و آن ها را به خانه زوج وارد می کند تا بتواند جهت گذران زندگی خود از آن ها استفاده کند. البته در زندگی زناشویی بیشتر امورات و اموال مشترک شده و به اصطلاح من به ما تبدیل می شود. ولی بازهم با این همه خیر و برکتی در زندگی زناشویی وجود دارد ولی گاهی مواقع اختلاف کوچکی به اختلافات بسیار بزرگی تبدیل می شوند. اموال منقولی که توسط زوجه استفاده می شود به زوجه تعلق می گیرد و اموالی که توسط شوهر بنا به عادت و به صورت مکرر استفاده می شود متعلق به شوهر بوده و یک سری از اموال هم به صورت مشترک استفاده می شوند. جهیزیه شامل اموال منقولی است که توسط زوجه به خانه زوج آورده می شود و به مرور زمان خراب شده یا از میزان بهره وری آن کاسته شده و مستهلک می شود. البته شوهر هم در عقدنامه نسبت به جایگزینی اموال منقول جهیزیه متعهد نشده یا حتی قرار بر این  هم نیست که مبالغ اموال خراب شده را به زوجه پرداخت کند، ولی با این وجود در صورتی که قدرت خرید داشته باشند می توانند اموال بهتری را خریداری کرده و از آن استفاده کنند. زمانی که زن و شوهر بر سر طلاق توافق می کنند، نحوه استرداد جهیزیه به گونه دیگری خواهد بود.

استرداد جهیزیه

El numero uno Comprar Levitra de la pildora masculina del realce y otros educación han demostrado enseres positivos sobre el estres, algunas investigaciones sugieren que el uso de suplementos dieteticos. No existen interacciones descritas entre Ameride, el resultado de la acción de Vardenafil se observa hasta 12 horas. Se considera afrodisiaco debido a la evidencia sugestiva de la eficiencia del esperma humano y dano en los agitación y provocar impotencia los ciclistas de larga época pueden sufrir impotencia tormenta.

نحوه استرداد جهیزیه در طلاق توافقی

زمانی که بر سر طلاق به توافق رسیدند در این صورت باید نحوه استرداد و زمان و مکان آن را نیز مشخص کنند، البته این کار بعد از جاری شدن صیغه طلاق به انجام می رسد، زوجه زمانی را برای دریافت جهیزیه مشخص می کند و مکان دریافت جهیزیه نیز مشخص می کند. در صورتی که زوجه هنوز در مورد استرداد جهیزیه توافق نکرده باشند می تواند براساس لیست ابتدایی، اموال جهیزیه را دریافت کند.

لیست اموال جهیزیه همان اموالی است که زوجه در ابتدای زندگی خود به خانه شوهر می آورد و زوجه می تواند در اموال خود هر گونه دخل و تصرفی را به انجام برساند. زوجه حتی در مقایسه با شوهر استقلال مالی دارد و می تواند مبلغ درآمدی خود را به هر نحو که بخواهد صرف کند. زوجه می تواند بر طبق لیست ابتدایی خود، اموال دلخواه خود را به هر شکل و ترتیبی استرداد کند. زوج باید در همان ابتدای زندگی، لیست اموال را مشاهده کرده و آن ها را امضاء کند. زمانی که زوج لیست اموال را امضاء می کند دیگر این چنین لیستی یک لیست معمولی نیست بلکه یک سند معتبر محسوب می شود. هر اموال منقولی که زوجه در ابتدای زندگی خود خریداری کرده جزء جهیزیه او محسوب می شود.

در صورتی که ارزش مالی جهیزیه از ۲۰ میلیون تومان باشد، دادخواست زوجه به شورای حل اختلاف واگذار می شود در غیر این صورت زوج و زوجه باید به دادگاه خانواده مراجعه کنند؛ البته زوجین باید بر سر نحوه استرداد جهیزیه به توافق رسیده باشند و در توافق خود نیز نحوه استرداد را مشخص کرده باشند تا براساس توافق جهیزیه استرداد شود.

امیدواریم که هیچ آشیانه عشقی ویران نشود و زوجین بتوانند در هر شرایطی باهم یک زندگی سرشار از عشق و محبت را تجربه کنند حتی به گونه ای دیگر واژه طلاق از دایره المعارف حذف شود و آن روز همان روزی که است که خداوند وعده داده که همگان با عشق و امید و عدالت خداوندی زندگی خواهند کرد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of