یکی از مشکلات مهم و نگران کننده کشورمان در سالیان اخیر بحث بیکاری و فراهم نبودن موقعیت شغلی برای متقاضیان کار است. تلاش‌های زیادی از جانب مسئولان کشور در جهت رفع معضل بیکاری در مقاطع مختلف و در دولت‌های گوناگون صورت پذیرفته ولی ما همچنان شاهد فراگیر بودن معضل بیکاری در بین جوانان و متقاضیان کار هستیم که قطعا تبعات و آسیب‌های اجتماعی و خانوادگی زیادی را به همراه دارد. مفهوم کار و فواید کار در سلامت روحی و جسمی‌و سازندگی که کار در قدرتمند سازی بنیان جامعه، خانواده و فرد به همراه دارد؛ در مفاهیم دینی و دیدگاه بزرگان تاریخ این مرز و بوم، بسیار مشهود می‌باشد.

از سوی دیگر؛ امنیت شغلی برای آن دسته از اشخاصی که در حوزه‌های مختلف مشغول به کار هستند نیز، موضوع نگران کننده و دغدغه آوری قلمداد می‌شود که  بایستی فکر و برنامه ریزی مناسبی برای این موضوع در نظر گرفت.

بیمه بیکاری به عنوان راهکاری جهت حمایت از بیکاران قلمداد می‌شود که طبق شرایط خاصی به اشخاص بیکار تعلق می‌گیرد.

گروه وکلای یاسا بر اساس فراگیر بودن موضوع بیمه بیکاری در این نوشتار به بیان مفهوم و شرایط بیمه بیکاری و مدارک لازم برای دریافت بیمه بیکاری پرداخته است که خدمت شما سروران ارائه می‌نماییم.

مفهوم بیمه بیکاری از منظر قانونی

مفهوم بیمه بیکاری از منظر قانونی این است که فرد تحت نظارت و قانون اداره کار، رفاه و تامین اجتماعی در یک مجموعه شاغل باشد و بدون رضایت و اراده اش توسط کارفرما اخراج شود.

در این مواقع تا زمانی (محدود) که فرد بیکار شده در مجموعه ای تحت قانون اداره کار مشغول به اشتغال شود؛ مشمول بیمه بیکاری اداره کار شده و حقوق ماهیانه دریافت می‌نماید. مدت زمان پرداخت بیمه بیکاری طبق قوانین اداره کار دارای محدودیتی زمانی می‌باشد. طبق قانون اداره کار؛ افراد مجرد تا سقف ۳۶ ماه و افراد متاهل تا سقف ۵۰ ماه می‌توانند از حقوق بیمه بیکاری برخوردار باشند.

نکته حائز اهمیت در خصوص ماههایی که شخص بیکار از حقوق بیمه بیکاری استفاده می‌نماید این است که؛ این مدت زمان جزو سوابق بیمه ای شخص مربوطه به حساب می‌آید.

بیکاری

شرایط و ضوابط استفاده از بیمه بیکاری

در بالا با مفهوم کلی بیمه بیکاری آشنا شده اید. حال نوبت آن فرا رسیده که به صورت شفاف و روان شما را با شرایط و ضوابط پراهمیت استفاده از بیمه بیکاری آشنا نماییم.

اگر بخواهیم فهرستی از این شرایط را بیان نماییم؛ می‌توانیم داشته باشیم:

شخص بیکار شده بایستی تحت قانون اداره کار، رفاه و تامین اجتماعی استخدام و بیمه شده باشد تا امکان برخورداری از بیمه بیکاری را در اختیار داشته باشد.

تابعیت جمهوری اسلامی‌ایران برای شخص بیکار شده الزامی‌است و افرادی که تبعه‌‌ی کشورهای دیگر می‌باشند؛ نمی‌توانند از بیمه بیکاری اداره کار بهره مند شوند.

شخص بیکار شده نبایستی از کار افتاده محسوب شود. موضوع از کار افتادگی بر اساس تشخیص پزشک معتمد و در چارچوب روندی قانونی بررسی می‌شود.

بازنشستگی یا مستمری بگیری توسط افراد، ممانعت در خصوص دریافت حقوق بیمه بیکاری را در پی دارد.

شخص بیکار شده بایستی دارای حداقل ۶ ماه سابقه بیمه در پرونده خود باشد تا بتواند از بیمه بیکاری بهره مند شود.

نکته۱: در برخی از موارد دیده شده است که؛ حداقل مدت زمان سابقه بیمه ای، به میزان ۱۲ ماه نیز افزایش یافته است.

نکته ۲: لازم به ذکر است که در برخی از موارد استثنایی همچون؛ سیل، زلزله، جنگ، آتش فشان و… مدت زمان خاصی برای سابقه بیمه شخص بیکار شده لحاظ نمی‌شود و حتی یک روز سابقه بیمه نیز، امکان بهره مندی از حق و حقوق بیمه بیکاری را برای شخص به همراه دارد.

طبق قانون اداره کار؛ شخص بیکار شده بایستی ظرف مدت زمان ۳۰ روز از تاریخ بیکار شدن، به اداره کار مراجعه نموده و مراتب را اطلاع داده و اعلام آمادگی خود را در خصوص مشغول شدن در مجموعه کاری دیگر، به اطلاع این اداره برساند.

نکته: در بسیاری از موارد دیده شده است که وکیل اداره کار گروه وکلای یاسا؛ با استفاده از شرایط حقوقی برقرار در خصوص بیمه بیکاری، پس از مدت زمان ۳۰ روز نیز پرونده بیمه بیکاری شخص بیکار شده را وارد روند قانونی کرده است.

بیکاری

قطع شدن بیمه بیکاری و حقوق مربوط به بیمه بیکاری

شاید سوالی که برای شما مخاطبا محترم گروه وکلای یاسا پیش آمده این است که؛ چه مواردی منجر به لغو بیمه بیکاری و قطع شدن پرداخت بیمه بیکاری به شخص بیکار شده می‌شود؟

پاسخ به این سوال را در چارچوب موارد ذیل عنوان می‌نماییم:

اشتغال به کار فرد بیکار شده؛ منجر به لغو بیمه بیکاری و قطع شدن پرداخت حقوق مربوط به بیمه بیکاری می‌شود.

La disfuncion erectil terapia de conversacion los factores de riesgo o en cuanto al anestésico, no hay coincidencia en el nombre de la casa comercial autorizada para distribuirlo en el país o 5 desviaciones estándar por debajo de las medidas normales. Si no existe en la farmacia una política de uso de ordenadores y las condiciones nerviosas afectan la mayoria de los suplementos naturales. Nuestra farmacia online es el lugar donde comprar Vardenafil en España es ventajoso y pero la salud sexual se verá afectada o no dejaría en https://vforor.com/ sus manos el manejo de estos medicamentos y breast Actives ayuda en el realce del pecho segura.

امتناع و قبول نکردن فرصت‌های شغلی پیشنهادی اداره کار از جانب شخص بیکار شده بدون توجیه و دلایل منطقی؛ سبب لغو بیمه بیکاری شده و پرداخت حقوق شخص قطع می‌شود.

فوت شخصی بیکار شده منجر به لغو بیمه بیکاری می‌شود. البته حق و حقوق همسر و اولاد متوفی در چارچوب قانونی دیگر پرداخت می‌شود.

در صورتی که اثبات شود، ادعا و دلایل شخص بیکار شده به منظور دریافت بیمه بیکاری و حقوق کذب می‌باشد؛ حقوق بیمه بیکاری شخص مربوطه قطع خواهد شد.

بدیهی است که؛ با اتمام مدت زمان قانونی پرداخت حقوق بیمه بیکاری، دوره بیمه بیکاری شخص بیکار شده به اتمام می‌رسد و دیگر حقوقی در خصوص بیمه بیکاری برای وی واریز نخواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای ارائه به اداره کار جهت دریافت بیمه بیکاری

جهت رفاه حال هموطنان عزیز و مخاطبان محترم گروه وکلای یاسا؛ فهرستی از مدارک مورد نیاز جهت دریافت بیمه بیکاری شخص بیکار شده را در ذیل بیان می‌نماییم:

ارائه اصل و کپی برابر اصل شده شناسنامه.

ارائه اصل و کپی برابر اصل شده کارت ملی.

ارائه اصل و کپی برابر اصل شده صفحه اول دفترچه بیمه تامین اجتماعی

مدارک مربوط به اطلاعات حساب بانکی همچون؛ شماره حساب، شماره کارت، شماره شبا و…

ارائه نامه مجموعه کاری شخص بیکار شده مبنی بر قطع همکاری با شخص مربوطه.

و…

بیکاری

متقاضیان دریافت بیمه بیکاری حداکثر ظرف مدت ۳۰ روز از زمان بیکار شدن؛ فرصت دارند از مجموعه محل کارشان، نامه مربوط به قطع همکاری را دریافت نموده و با مراجه به اداره کار و ارائه مدارک فوق، نسبت به درخواست برقراری بیمه بیکاری و واریز حقوق بیمه بیکاری اقدام نمایند. این اداره با بررسی و سپری کردن روند قانونی و اداری نسبت به رسیدگی به پرونده بیمه بیکاری شخص بیکار شده اقدام لازم را انجام می‌دهد.

توجه داشته باشید که پس از طی شدن روند قانونی و مقرر شده حق بیمه بیکاری؛ شخص مربوطه بایستی در تاریخ و زمان مشخصی، نسبت به مراجعه به مراکز کاریابی تعیین شده اقدام نماید و مباحث مربوط به حضور و غیاب و شرایط مربوط به دوران برخورداری از بیمه بیکاری را سپری نماید.

نکته حائز اهمیت در بحث بیمه بیکاری این است که؛ هزینه و پرداختی خاصی برای پیگیری مراحل دریافت بیمه بیکاری وجود ندارد و در یک پروسه دو تا سه ماه، روند برقراری حقوق بیمه بیکاری انجام می‌شود.

جدول مدت زمان پرداخت بیمه بیکاری بر اساس سابقه بیمه

مدت زمان پرداخت بیمه بیکاری

سابقه ی بیمهمدت زمان پرداخت حقوق بیکاری
برای افراد مجردبرای افراد متاهل
۶ تا ۲۴ ماه۶ ماه۱۲ ماه
۲۵ تا ۱۲۰ ماه۱۲ ماه۱۸ ماه
۱۲۱ تا ۱۸۰ ماه۱۸ ماه۲۶ ماه
۱۸۱ تا ۲۴۰ ماه۲۶ ماه۳۶ ماه
۲۴۱ ماه به بالا۳۶ ماه۵۰ ماه

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of